You are here: Home > Participate > Meetings and Events > RIPE Meetings > RIPE 25 > Attendee List

Attendee List

Name Affiliation
Adri van Bloois Universiteit Utrecht
Alex Bligh Xara Networks Limited
Alexandre Krivine SKYWORLD
Ambrose Magee RIPE NCC
Andre Koopal NLnet
Andreas Haggander Telia Network Services
Andrew Hilborne ONYX Internet
Anne Lord UUNET PIPEX
Antonio-Blasco Bonito GARR-NIS
Armando Domingues FCCN/RCCN
Arno Krause Nacamar Data Communications
Arun Welch CompuServe
Balazs Martos HUNGARNET
Bernard Stockman Telia
Bernard Tuy CNRS / UREC
Brian Renaud Merit Network, Inc.
Carol Orange RIPE NCC
Cengiz Alaettinoglu Information Sciences Institute
Cliff Stanford Demon
Cor Bosman xs4all
Daniel Karrenberg RIPE NCC
Daniele Bovio AOL
David Boyes CIX
David Mansel Cable Online Limited
Dean Baldwin Internet Network Services
Denise Heagerty CERN
Dirk Pantring DENIC - University of Karlsruhe
Edouard Ouin NIC FRANCE
Elisabetta Ghermandi GARR-INFN
Ellen Wesselingh IBM Global Network
Els Willems RIPE NCC
Eric Wassenaar NIKHEF
Erik Bos xs4all
Erik-Jan Bos Surfnet
Federico Porri Interbusiness
Felix Kugler SWITCH
Francesco Pugliese Telecom Italia - Network Division
Francis Dupont INRIA Rocquencourt
Franck Pradal France Telecom
Franck Simon RENATER
Frode Greisen EBONE
Geert Jan de Groot RIPE NCC
Georg Richter Uni - Muenster / DFN
Gerhard Winkler Vienna University Computer Center
Gert Doering SpaceNET
Gert van den Berg Uniworld
Gregory Dmitriev InComA Ltd.
Guido Wissendorf Uni - Muenster / DFN
Guy Davies UUNET PIPEX
Hakan Hansson Telia Network Services
Henk Steenman AT&T
Henry Steuart Global One
Igor Semenyuk Sovam Teleport
Ingrid Janssen SARA
Ingrid Ledererova CESNET
Ireneusz Neska NASK
Ivan Sedinic HPT - Croatian Post and Telecom.
James Aldridge EUnet Communications Services
Jan Hondebrink SARA
Jan-Pieter Cornet xs4all
Janos Bajza Hungarnet Association
Janos Zsako BankNet
Jari Valli Nokia Mobile Phones
Jarmo Oksanen Telecom Finland / DATANET
Jaroslav Bobovsky SANET
Jean Claude Carles SKYWORLD
Jean Francois Biset France Telecom
Jeffrey Sisson PSInet
Jens Schweikhardt DFN-NOC - Uni Stuttgart
Jens Thomassen Schibsted Nett
Jim Mcmanus UUNET Technologies, Inc.
Joachim Schmitz DFN-NOC, Universitaet Stuttgart
Job Witteman Global One
John Crain RIPE NCC
Jonathan Heiliger Internet Systems, Inc.
Joyce K. Reynolds Information Sciences Institute
Juergen Rauschenbach DFN
Jussi-Matti Salmela Telecom Finland Ab
Karel Vietsch TERENA
Keenan Royle INnet-PIPEX Netherlands
Keith Mitchell London Internet Exchange
Kevin Hoadley JANET/NOSC
Kimmo Kosonen Telecom Finland / DATANET
Konstantin Vinogradov InComA Ltd
Kristian Rastas Telecom Finland / DATANET
Kurt Kayser ECRC
Lars-Johan Liman EBONE
Lee Wilmot RIPE NCC
Lene Thorsgaard Ebone
Lino Santos FCCN/RCCN
Lotta Larsson Telia Network Services
Loys Belleguie infeurope S.A.
Luciano Gaido INFN
Madeleine Gustafsson Telenordia
Maldwyn Morris RIPE NCC
Marc Roger BELNET
Marian Kruydenhof Global One
Marijke Kaat SURFnet ExpertiseCentrum
Mauro Magrassi Unisource Italy
Michael Beckman  
Michael Froehloch ECRC
Mike Norris HEAnet
Mike O'Dell UUNET Technologies, Inc.
Mirjam Cappon RIPE NCC
Mirjam Kuehne RIPE NCC
Nandor Horvath EUnet Hungary
Naomi de Bruyn RIPE NCC
Niall O'Reilly IE Domain Registry at UCD
Nick Reid Demon Internet
Nick Reid RIPE NCC
Nick Vermeulen Wirehub! Internet
Nicola Roserba Interbusiness
Nigel Titley British Telecom
Oliver Doll EUnet Deutschland GmbH
Patrick de Bock Global one
Paul Ridley RIPE NCC
Paul Rolland Oleane
Paula Caslav RIPE NCC
Peter Jurg SURFnet
Petr Kral CESnet
Petteri Helin Clinet Ltd
Philip Bridge UNISOURCE SWITZERLAND
Philip Smith UUNET PIPEX
Philippe Lubrano NIC FRANCE / INRIA
Pontus Ekman pi.se AB
Ramin Ali Dousti DNS-BE
Richard Kroes  
Rick Payne NETCOM Internet Ltd.
Risto Helin Nokia Mobile Phones
Rob Blokzijl RIPE
Robert Shaw National Health Service
Roderik Muit RIPE NCC
Roland Groeneveld World Online BV
Ronald Boontje Nikhef
Ronald Verbarendse IBM Global Network
Rüdiger Volk Deutsche Telekom
Sabine Dolderer DENIC - University of Karlsruhe
Sami Koskinen Clinet Ltd.
Stefano Suin University of Pisa
Stephan Biesbroeck INNET
Stephen Bonner UKERNA
Steven Bakker DANTE
Stuart Mcdermid UKERNA
Theodore Thanopoulos OTEnet S.A.
Thomas Stalder SWITCH
Thomas Trede Nacamar Data Communications
Tim Ketchum PSInet
Tomas Marsalek GTS CzechCom
Ton Windgassen IBM Global Network
Tony Barber UUNET PIPEX
Vaclav Novak CESNET
Valeria Rossi CILEA
Vladimir Vlach  
Walter van Dijk SURFnet
Wiebe Hordijk Free University Amsterdam
Wiebe Weikamp Ilse
Wilfried Woeber VUCC / ACOnet
Willem van der Scheun SARA