You are here: Home > Participate > Meetings and Events > RIPE Meetings > RIPE 24 > Attendee List

Attendee List

Name Affiliation
Aidan McDonald RTC Carlow
Alfons Friedl SERVICOM
Amar G Andersson Telia Net
Andrew Beaven Cable Online
Andrew Hilborne ONYX Network Services
Annie Renard INRIA
Antonio-Blasco Bonito IT-NIC
Armando Domingues FCCN/RCCN
Asquith Bonaparte JIPS NOSC (JANET)
Barbara Dooley Commercial Internet eXchange
Berthold Paffrath Deutsche Telekom
Bill Unsworth U-NET Limited
Brehde DESY
Carol Orange RIPE NCC
Cliff Stanford Demon Internet
Daniel Karrenberg RIPE NCC
Daniele Bovio America Online
Daniele Vannozzi CNR
David Kessens RIPE NCC
David Tomalin Cable Online
Dimitri Sidelnikov FREEnet
Ed Kern DIGEX
Edouard Ouin INRIA
Elisabetta Ghermandi INFN-CNAF
Erik-Jan Bos SURFnet bv
Erzsebet Erdei Westel900 GSM
Eva Arriola Telefonica Transmision de datos
Federico Porri Telecom Italia
Felix Kugler SWITCH
Francesco Pugliese Telecom Italia - Network Division
Francis Dupont INRIA Rocquencourt
Franck Pradal France-telecom
Franck Simon RENATER
Gerald Winters Merit Network, Inc.
Gerhard Winkler Vienna University Computer Center
Gert Doering SpaceNet GmbH (de.space)
Graca Carvalho Telenet Portugal
Guido Loeffler University of Muenster
Guy Davies UUNET PIPEX
Hans Petter Holen Schibsted Nett
Havard Eidnes NORDUnet
Heiko Schlichting FU Berlin
Heiko W. Rupp NTG/Xlink
Henk Steenman SURFnet
Herman Moons DNS-BE Registration Office - KULeuven
Holger Weinhardt EUnet Deutschland GmbH
Ines Birke Xlink, Karlsruhe
Ingrid Ledererova CESNET
Ireneusz Neska NASK
Ivan Communod Global One
Ivan Sedinic HPT - Croatian Post and Telecom
James Aldridge EUnet Communications Services
Jan Hrdonka EUnet Czechia
Janos Zsako BankNet
Jarmo Oksanen Telecom Finland
Jesper B. Andersson Telia Net
Joachim Schmitz DFN-NOC, Rechenzentrum Univ-Stuttgart
Johannes 5 Joemann TerraOnline
John Crain RIPE NCC
Jose Manuel de Arce Telefonica Transmision de datos
Joyce Reynolds Information Sciences Institute
Juan A. Garcia RedIRIS
Juergen Rauschenbach DFN
Jussi-Matti Salmela Telecom Finland
Karen Kinsella Telecom Eireann
Keith Mitchell PIPEX International
Kevin Hoadley JANET/ULCC
Kimmo Kosonen Telecom Finland
Klaus Landefeld Nacamar
Knud Bisgaard Olesen Tele Danmark Erhverv
Kristian Rastas Telecom Finland
Kurt Kayser ECRC, Germany
Lars-Johan Liman EBONE
Libor Dostalek PVT,a.s.
Luciano Gaido I.N.F.N.
Magnus Danielson KTH
Marc Roger BELNET/OSTC
Mariusz Ostrowski NASK
Martin Telgmann Deutsche Telekom
Marton Tkacik Westel900 GSM
Michael D. Lyons AT&T
Miguel A. Sanz RedIRIS
Mikael Kullberg Unisource Business Networks / Telia
Mike Norris HEAnet
Mirjam Kuehne RIPE NCC
Nandor Horvath EUnet Hungary
Nicholas Shield UKERNA
Nicola Roserba Telecom Italia
Nigel Titley British Telecom
Oliver Doll EUnet Deutschland
Oliver Smith Demon Internet (UK)
Paul Rolland OLEANE
Pavel Vachek CZ.CESNET
Peter Lothberg STUPI AB
Peter Suveges GTS Hungary
Petr Kral CESnet
Philip Bridge Unisource
Richard Almeida Internet Network Services Ltd
Rob Blokzijl NIKHEF
Robert Huey CompuServe Inc.
Roberta Caponi University of Pisa - Italy
Roderik Muit RIPE NCC
Roland Acra Cisco Systems, Europe
Ronald Khoo Demon Internet Limited
Rüdiger Volk Deutsche Telekom
Sabine Dolderer DE-NIC
Sabine Jaume RENATER
Sedat Capkin SARA
Stefano Suin University of Pisa - Italy
Steven Bakker DANTE
Thomas Ohrbom UNINETT
Tim Challenor Internet Network Services
Tomas Marsalek GTS CzechCom
Tony Barber PIPEX International
Ulrich Plate Nacamar
Valeria Rossi CILEA
Vit Jelinek SPT TELECOM, a.s. - Nextel, o.z.
Vlado Pribolsan HPT
Wilfried Woeber VUCC / ACOnet
Wilhelm Buehler Xlink, Karlsruhe
Willem van der Scheun SARA
Willi Huber SWITCH
Yves Devillers EUnet - France