Attendee List

The following people registered to attend the meeting. The last list update was on 13/09/02.

 

NameCountryAffiliation



Atle Aarnes NO Norwegian Telecommunications Authority
Amjad Abbas AE Dubai Internet City
Zrioul Abdelillah MA MAROC TELECOM
Nigar Abdinzada AZ IntraNS
Jaap Akkerhuis NL St. Internet Domein Registratie NL
Saleem Al Balooshi AE Emirates Telecommunications Corporation
Sultan Al Shamsi AE Emirates Telecommunications Corporation
Ashraf Al Sharif IS Dulux Palestinian Industrial
Raed Al Sharif IS Alhamaeda Comp. for Export
Harald Alvestrand NO Cisco Systems
Arash Ashouriha DE Vodafone D2 Gmbh
Aydin Aslanov (Paid by Mr. Faif Farmanov) AZ AzCom
Tomasz Babik PL NASK
Kevin Baker EU RIPE NCC
Steven Bakker NL AMS-IX
Ebrima Bandeh GM GAMTEL
Kai Bankett DE AOL Germany
Gabriele Barbagallo IT caspur
Andrzej Bartosiewicz PL NASK
Joerg Bauer DE Denic eG
Esther Bekkers EU RIPE NCC
Alex Bender DE mediaWays GmbH
Denesh Bhabuta EU Private
Can Bican EU RIPE NCC
Filiz Bican EU RIPE NCC
Alain Bidron FR France Telecom
Giovanni Bini IT BIPOP-CARIRE S.p.A.
Ole Bjørklund NO Webconnect AS
Robert Blechinger DE Cybernet AG
Rob Blokzijl EU Chair RIPE
Larry Blunk US Merit Network, Inc.
Andy Bone GB JANET-CERT
Antonio-Blasco Bonito IT AleT.Net spa
Jan Boogman CH Swisscom IP-Plus
Andrea Borgato IT I.NET S.p.A.
Ludger Bornhorst DE Deutsche Telekom AG
Ludger Bornhorst DE Deutsche Telekom AG
Stephane Bortzmeyer FR Afnic
Daniele Bovio EU RIPE NCC Executive Board
Randy Bush EA IIJ
Bruce Campbell EU RIPE NCC
André Chapuis CH Swisscom IP-Plus
Josef Chomyn CZ NIX.CZ z.s.p.o.
Andrea Cima EU RIPE NCC
Kimberly Claffy US CAIDA/SDSC/UCSD
Therese Colosi US ARIN
Monica Cortes EU RIPE NCC
Maribel Cosin ES RedIRIS
Lesley Cowley UK Nominet UK
John Crain US ICANN
Matthias Cramer CH Dolphins Network Systems AG
Raffaele D'Albenzio IT Telecom Italia Lab
Pieterjan d'Hertog BE Belgacom Skynet SA/NV
Stephen Daltrey UK Telecity
Joao Damas EU Private
Kim Davies AU CENTR
Maurice Dean EU Global Crossing
Arianna Del Soldato IT IIT - CNR
Daniel Diaz EU RIPE NCC
Mark Dranse GB Demon Internet
Francis Dupont FR ENST Bretagne
Steve Dyer EU CentralNic
Gert Döring DE SpaceNet
John Earls AU KPMG
Raul Echeberria UY LACNIC
Anders Ellefsrud NO Basefarm
Peter Emptage UK Cisco System
Ole Engebretsen NO Elektron Communications AS
Eva Ericsson Rabete SE Registry Telia Net, Skanova
Juan Jose Esteban SP TELEFONICA DE ESPAÑA S.A.U.
Ilpo Etolin FI Song Networks Ltd
Vanessa Evans UK London Internet Exchange
Patrik Faltstrom SE Cisco
Faig Farmanov AZ IntraNS
Dietrich Felgenhauer DE Deutsche Telekom
Carel Fenijn NL Demon Internet
Chris Fletcher UK London Internet Exchage
Iratxe Florez EU RIPE NCC
Carlos Friacas PT FCCN Foundation For National Scientific Computing
Antonio Fuentes SP TELEFONICA DE ESPAÑA S.A.U.
Carlos Fuentes Bermejo SP RedIRIS
Fernando Garcia ES Eurocomercial Inf & Com
Marta Garcia Lopez SP Telefonica Data Corp.
Maria Garcia-Vidondo UK DANTE
Elise Gerich US Juniper Networks
Elmar Germann DE KomPlex.Net GmbH
Jean Gervers DE KomPlex.Net GmbH
Hartmut Glaser BR LACNIC
Ulrike Goerke DE Cable&Wireless Germany
Andreas Grabner AT UTA Telekom AG
Jarle Greipsland NG Uninett
Jon Gudmundsson IS Icelandic Banks Data Centre
Robert Gutknecht DE ISION GmbH
Kaisa Haapala FI CSC/FUNET
Lotta Hanski SE Ericsson GIS
Richard Harvey US Cisco Systems Inc.
Jenny Hawkins GB UKERNA
Azucena Hernandez ES Telefonica
Hans Petter Holen NO Tiscali
Timo Hopponen FI Kuopion Telephone PLC
Mike Hughes GB London Internet Exchange
Nick Hyrka EU RIPE NCC
Maria Hägglöf
European Radiocommunications Office
Jennie-Marie Idler US NewStar, Inc
Johan Ihren SE Autonomica
Heno Ivanov EE Estoanian Informatics Center
Peder Jacobsson SE Sandviken Energi Elnat AB
Percy Jarehem SE Registry TeliaNet, Skanova
Slim Jarraya TN Tunisie Telecom
Richard Jimmerson US ARIN
Keith Jones UK Cisco Systems
Peter Juul DK Uni-C/Danish Research Network
Saadaoui Kamel TN Agence Tunisienne d'Internet
Oliver Kaminski DE mediaWays GmbH
Rumy Kanis EU RIPE NCC
John Kapatsoulias GR VODAFONE PANAFON
Darren Kara US ARIN
Bror-Erik Karlsson FI Vasa Telephone Company Ltd
Mats Karlsson NO Broadnet Norge AS
Daniel Karrenberg EU RIPE NCC
Ed Kern US Cisco
Shane Kerr EU RIPE NCC
David Kessens US Nokia
Ulrich Kiermayr AT UniVie - AcoNet
Klaus Kinder DE Deutsche Telekom AG
Mario Klobucar HR University Computing Centre
David Knight EU RIPE NCC
Karsten Koepp EU Lambdanet
Olaf Kolkman EU RIPE NCC
Manny Kontos US Cable & Wireless
Isidor Kouvelas US cisco
Andrea Kropacova CZ CESNET z.s.p.o.
Michal Krsek CZ Private
Mirjam Kuehne EU RIPE NCC
Tobias Kuettner DE Tiscali International Network B.V.
Felix Kugler CH SWITCH
Thor-Henrik Kvandahl NO Telenor Business Solutions AS
Magnus Larsson SE Swedish Armed Forces
Otmar Lendl AT Nic.At
Vincent Levigneron FR AFNIC
Edward Lewis US ARIN
Christine Libouban FR CINES
Borje Linden FI Vasa Telephone Company Ltd
Kurtis Lindqvist SE NETNOD Internet Exchange
Stefan Lindqvist SE NIC-SE Network Information Centre Sweden AB
Andy Linton NZ Lionra
Francisco Lorenzo ES Telefónica de España
Toni Maatta FI Song Networks Ltd
Michael Macek CZ CZ.NIC
Kondrad Madej PL NASK
Sabine Mader EU RIPE NCC
Hakan Madsen SE Swedish Trmed Forces
Terry Manderson AU APNIC
Marko Mannik EE Estonian Informatics Centre, datacommunication dept.
Bill Manning US Mandatory
Vesna Manojlovic EU RIPE NCC
Gallo Marco IT infn-garr
Fernanda Manuela Antunes Marques PT NFSi - Solucoes Internet Lda
Tomas Marsalek CZ CZ.NIC
Edoardo Martelli CH cern
Besong Martin Tabenyang CM FEN Clinical Foundation
Maurizio Martinelli IT IIT-CNR
José Martinez DE Global Access Telecommunications Inc.
Balazs Martos HU ISZT Kht. - Council of Hungarian ISPs
Bernd Mauder DE Neteligent GmbH
Alexander Mayrhofer AU Nic.At
Fearghas McKay UK Declarator.Net
Joe McNocher UK ULCC-JANET
Haberler Michael
Nic.At
Andrew Miehs DE Cybernet AG
Manfredo Miserocchi IT Atragon s.r.l.
Keith Mitchell GB XchangePoint
Ehab Mohamed EG MenaNet Communications S.A.E.
Anna Mulingbayan AU APNIC
Patrick Muller CH Telehouse Europe
Torunn Narvestad NO Telenor/Nextra
Martin Neitzel DE Gaertner Datensysteme Internet Dienste
Marc Nevckens BE Belgacom
Yannis Nikolopoulos GR Otenet
Arnold Nipper DE DE-CIX
Luc Marie Roger Noah CM Cameroon Telecommunications (CAMTEL)
Toomas Nogisto EE Department of Data Communications
Stephen O'Brien UK ULCC-Janet
Niall O'Reilly IE University College Dublin
Albert Oorthuis NL Solutions s.a
Anis Oumlil MA MAROC TELECOM
Attila Ozgit TR Middle East Technical University
Christian Panigl AT UniVie - ACOnet - VIX
Gabriella Paolini IT INFN GARR
George Papapavlou EU European Commission
Marcel Parodi CH Switch
Ricardo Patara BR LACNIC
Maurizio Patrignani IT University of Roma III
Axel Pawlik EU RIPE NCC
Roland Perry UK London Internet Exchage
Ekaterina Petrusha EU RIPE NCC
Isabel Pinto Coelho Sena EU RIPE NCC
Georgiy Pisarenko RU JSC "VimpelCom"
Ray Plzak US ARIN
Timo Porjamo FI CSC / FUNET NOC
Vladislav Potapov RU Institute of information & analytical technologies IIAT, Limited
Agnes Pouele UK DANTE
Serge Radovcic EU Euro-IX
Asha Raghoebarsing EU RIPE NCC
Niels Raijer NL Demon Internet NL
Bharat Ranjan UK Microsoft Corporation
Kristian Rastas FI Sonera Carrier Networks Ltd
Jim Reid EU Nominum
Paul Rendek EU RIPE NCC
Günther Rettenbacher AT nic.at
James Rice GB BBC Internet Services
Panu Rissanen FI Finnet
Andrei Robachevsky EU RIPE NCC
Paul Rolland FR Witbe
Natalia Romashova RU JSC "VimpelCom"
Natalia Romashova RU JSC "VimpelCom"
Gerard Ross AU APNIC
Valeria Rossi IT MIX - Milan Internet eXchange
Stefano Ruberti IT IIT-CNR
Stephanie Rulfs BE ETNO
Vesa Ruokonen FI KV9
Bob Salmi
Cisco
Jesus Sanz de las Heras ES RedIRIS
Pavel Satrapa CZ CESNET z.s.p.o.
Carsten Schiefner EU RIPE NCC
Juergen Schieppati IT BIPOP-CARIRE S.p.A.
Ulrich Schmid CH SWITCH
Christian Schmidt DE BCC GmbH
Gerhard Scholz DE EWE TEL GmbH
Bettina Schroeder EU RIPE NCC
Robot Robert Schuettler DE FU-Berlin, zedat
Gernot Schwalm DE noris network AG
Vaggelis Segredakis GR ICS/FORTH
Giovanni Seppia IT IIT-CNR
Donatella Sergi IT Telecom Italia LAb (TILAB)
Kai Siering DE mediaWays GmbH
Panagiotis Sikas GR ICS/FORTH
Mar Solano Mendez SP Telefonica Data Corp.
Mohsen Souissi FR AFNIC
Marketa Svecova CZ CE Com Czech s.r.o.
Riyad Swailem IS Samir Al Halabi Company
Wojtek Sylwestrzak PL ICM
Ako Tabe Magerette CM FEN Clinical Foundation
Steve Taylor GB XchangePoint
Trish Taylor-Dolan UK Packetexchange Limited
Paul Thornton UK PRT Systems Ltd
Johanna Tierie NL Nikhef
Rodney Tillotson UK JANET-CERT
Nigel Titley EU RIPE NCC Executive Board
Antoine Joseph Jr Tonye CM Cameroon Telecommunications (CAMTEL)
Yulduz Toshmukhammad AZ IntraNS
Mark Townsley US cisco Systems
Jan Treufeldt DE BerliKomm Telekommunikationsges. mbH
Dave Trickett GB BTnet
Alexander Tudor US Agilent Labs
Bernard Tuy FR RENATER
Emmanuel Tychon EU Cisco
Henk Uijterwaal EU RIPE NCC
Manuel Valente EU RIPE NCC
Anna Valsami GR Hellas On Line
Rudolf van der Berg NL NDIX B. V.
Remco van Mook NL Virtu
Daniele Vannozzi IT IIT-CNR
Daniele Vannozzi IT CNR-IIT
Leo Vegoda EU RIPE NCC
Thomas Velte DE ARCOR AG & Co.
Yvette Vermeer EU RIPE NCC
Hannes Viertel DE Cable & Wireless
Arien Vijn NL AMS-IX
Paul Vlaar EU RIPE NCC
Ladislav Vobr AE Emirates Telecommunications Corporation
Rüdiger Volk DE Deutsche Telekom
Elena P. Voronina RU ANO "MSK-IX"
Mikhail Vsevolodov RU Regional Network Information Center (RU-NIC)
Martin Vyskocil AT Telekom Austria
Irina Várnai HU Axelero members of the MATÁV Group
David Ward US Cisco Systems
Rene Wilhelm EU RIPE NCC
Matthew Williams EU RIPE NCC
Dave Wilson IE HEAnet
Gerhard Winkler AT University Vienna
Job Witteman NL AMS-IX
Andreas Wittkemper DE UUNET
Wilfried Woeber AT UniVie - ACOnet
Bill Woodcock US Packet Clearing House
Chamali Yahia FR France Telecom
Carlos Zarco ES LAMBDANET
Dmitriy Zikrach RU JSC "VimpelCom"
Janos Zsako EU RIPE NCC Executive Board
Stefan Östlund SE Sandviken Energi Elnat AB