Attendee List

The following people were confirmed as atending the meeting. The final list update was on 01/30/98 and lists 220 attendees.

 

Name Country Affiliation
Matti Aarnio FI Telecom Finland Ltd
Abha Ahuja US Merit Network, Inc.
Jaap Akkerhuis NL NLnet
James Aldridge EU EUnet
Richard Almeida GB INTERNET NETWORK SERVICES
Katja Andresen EU RIPE NCC
Renard Annie FR AFNIC (NIC France)
Steven Bakker NL AT&T Labs ICoE
Andrew Bangs UK Demon Internet Limited
Tony Barber UK UUNET uk
Steffen Baur DE DFN-NOC
Denesh Bhabuta UK Demon Internet Ltd.
Dr William Black UK Nominet UK
Rob Blokzijl NL NIKHEF
Antonio-Blasco Bonito IT Universita' di Pisa
Nihad Borovina BA Public Ent. PTT Bosnia and Herzegovina
Erik Bos NL XS4ALL Internet BV
Erik-Jan Bos NL SURFnet
Cor Bosman NL XS4ALL Internet BV
Christian Braun DE DENIC
philip bridge CH Swisscom
Rob Bron NL IBM Global Services
David Capousek CZ Cesnet
Ingrid Carlsson SE Telia AB
Graca Carvalho EU CISCO SYSTEMS
Vittore Casarosa IT CNR/IAT
Paula Caslav EU RIPE NCC
Carla Catarino PT FCCN
Manolis Chatzakis GR (ICS-FORTH) Hellas
Ruud Clason NL nTLD .NL
ivan communod CH Digital
Jan-Pieter Cornet NL XS4ALL Internet BV
Monica Cortes EU RIPE NCC
John Crain EU RIPE NCC
Sam Critchley UK UUNET
Helen Dagerus SE Swipnet/NetCom Systems
Joao Damas EU RIPE NCC
Bovio Daniele FR America Online
Morton Dave
Cybernet AG
Naomi de Bruyn EU RIPE NCC
Patrick De Muynck BE BELNET
Luca Dell'agnello IT INFN - CNAF
Pascal Delmoitie BE BELNET - DWTC
Yuri Demchenko UA Ukraine Online
Niels den Otter NL SURFnet
Nelly Denise FR SIRIS SAS
Yves Devillers FR EUnet - France
Stefan Dieterle DE DeNIC (Rechenzentrum Karlsruhe)
Kurt Dinbauer EU RIPE NCC
Gert Doering DE SpaceNet Munich
Sabine Dolderer DE DENIC eG
Oliver Doll DE UUNET Deutschland GmbH
Armando Domingues PT FCCN
Sean Doran DK Ebone A/S
Francis Dupont FR INRIA
Nedim Dzaferovic BA Public Ent. PTT Bosnia and Herzegovi na
Olle Edberg SE Telia AB
Julia Edwards EU RIPE NCC
Havard Eidnes NO NORDUnet/UNINETT
Peter Emptage UK Cisco Systems Ltd
Mireille Ent EU RIPE NCC
Waltraud Erber DE ECRC GmbH
Franca Fiumana IT INFN-CNAF
Chris Fletcher EU RIPE NCC
Lotta Flyman SE Telia AB
Alfons Friedl ES Servicom
Michael Froehlich DE ECRC Network Services GmbH
Juan Garcia ES RedIRIS
Luca Gentili IT CINECA
Elisabetta Ghermandi IT INFN-CNAF GARR
Kowack Glenn US Ipass/POC
Vab Goel US Sprint
Roger Gottsponer CH SWITCH
Matija Grabnar SI Arnes
Marko Grahn FI Clinet Ltd.
Madeleine Gustafsson SE Telenordia AB
Peter Haag CH Swisscom Data
Christian Halbe DE UUNET Deutschland GmbH
Hekan Hansson SE Telia Network Services
Markus Hies DE Mannesmann Arcor
Andrew Hilborne GB ONYX Internet
Paul Hoogsteder NL Racal Telecom / Quza
Fay Howard EU RIPE NCC
Ingrid Janssen NL SARA
Sabine JAUME FR RENATER
Mandy Jonkers EU RIPE NCC
Marijke Kaat NL SURFnet ExpertiseCentrum
Okba Kamal MA ONPT CENTRE INTERNET
Tural Kaptan TR Ulakbim
Daniel Karrenberg EU RIPE NCC
Valtteri Karu FI Telecom Finland Ltd
Kurt Kayser DE VIAG Interkom
Edward Kern US Digex
Jake Khuon US Merit Network, Inc.
Peter Koch DE Universitdt Bielefeld
Horst Koenigshofer EU RIPE NCC
Andrea Kolek DE Deutsche Telekom AG
Olaf Kolkman EU RIPE NCC
Jasper Koolhaas NL bART Internet Services
Tomi Kortelainen SE KTH, Royal University of Technology
Sylvain Kouda FR SIRIS SAS
Galina Kovalenko RU Demos Company
Maciej Kozlowski PL NASK
Karen Kranen EU RIPE NCC
Arkadi Kremer RU RANS (Russian Association of Networks a nd Services)
Alexandre Krivine FR Cegetel Entreprises
Mirjam Kuehne EU RIPE NCC
Tobias Kuettner DE Nacamar Data Communications
Felix Kugler CH SWITCH
David Kvarnberg SE pi.se AB
Olav Kvittem NO UNINETT
Laura Leistikow NL SARA
Emanuele Leonardi IT INFN Roma
Vincent Levigneron FR INRIA
Ilias Liakopoulos AT UTA Telekom AG
Lars-Johan Liman SE Royal Institute of Technology
Gunnar Lindberg SE Chalmers University of Technology
Jaco Lockhorst EU RIPE NCC
Erik Lohr NL IBM Global Services
Anne Lord
APNIC
Rassoul Lotfi DE Mannesmann Arcor AG & Co
Peter Lothberg SE Stupi AB
Fabrizio Lunetta BE Unisource Belgium
Ambrose Magee EU RIPE NCC
Arunas Maisiejus LT Taide NOC
Carl Malamud US Internet Multicasting Service
Stefan Maly DE MultiNET Services GmbH
Hubert Martens DE MultiNET Services GmbH
Balazs Martos HU Hungarnet
Andrea Mattasoglio IT CILEA
Mark McFadden US Commercial Internet eXchange
Eamonn McGuinness EU RIPE NCC
Angela McLeod EU RIPE NCC
Samir Mekic BA Public Ent. PTT Bosnia and Herzegovina
Alexander Milutin UA INFOCOM
Keith Mitchell UK London Internet Exchange
Carl Moberg SE Telia Network Services
Maldwyn Morris EU RIPE NCC
Jeremy Morrison US NetSat Express, Inc.
Roderik Muit EU RIPE NCC
Niall Richard Murphy IE IE Domain Registry at UCD
Boudewijn Nederkoorn NL SURFnet
Hans Niklasson SE Swipnet/NetCom Systems
Mike Norris IE HEAnet
Niall O'Reilly IE IE Domain Registry at UCD
Bredo Oeveraas EU RIPE NCC
Carol Orange EU RIPE NCC
Juha Paananen FI Telia Finland Oy
Berthold Paffrath DE Deutsche Telekom AG
Christian Panigl AT VUCC/ACOnet
Andrew Partan US Verio
Achim Patzner DE de.ivm
Alexei Platonov RU RosNIIROS
Leigh Porter UK Wisper Bandwidth - uk.wisper
Barbara Povse Golob SI ARNES
Alexandre Provost FR Groupe Ecritel France
Klara Rank SE pi.se AB
Kristian Rastas FI Telecom Finland
Juergen Rauschenbach DE DFN e.V.
Paul Ridley EU RIPE NCC
Gerry Riley UK London Internet Exchange
Raza Rizvi UK REDNET
Duncan Rogerson GB ULCC
Paul Rolland FR Oleane SA
Andrew Romanov RU Russian Institute for Public Networks
Stefano Ruberti IT University of Pisa
Etienne Ruch FR Siris
Roberto Sabatino UK DANTE
Alexey Sadchikov RU MTU-Inform ltd.
Miguel A. Sanz ES RedIRIS
Andreas F. Schachtner DE eco e.V.
Carsten Schiefner DE TCP/IP GmbH - Contrib.Net
Joachim Schmitz DE America Online
Marcel Schneider CH SWITCH
Bettina Schroeder EU RIPE NCC
Martijn Schuring EU RIPE NCC
Igor Semeniouk RU Sovam Teleport
Erik Sherk US UUNET Technologies
Geoffrey Sisson UK Nominet UK
Anna Skyllberg SE Telia AB
Philip Smith UK Cisco Systems
Vladimir Smotlacha CZ Cesnet
Nils Steen SE SwipNet/netcom systems
Henk Steenman NL AT&T
Stefano Suin IT University of Pisa
Wojtek Sylwestrzak PL ICM
Oleg Tabarovsky RU AMT Group
Pepa Tejedor EU RIPE NCC
Thomas Telkamp NL AT&T-Unisource
Thierry Tessalonikos FR Cegetel Entreprises
viveca tham SE Telia
Thomas Trede DE Nacamar Data Communications
Geza Turchanyi HU MATAV
Ville Turunen FI Clinet Ltd.
Bernard Tuy FR CNRS/U.R.E.C
Henk Uijterwaal EU RIPE NCC
Anneloes van Aarst EU RIPE NCC
Adrie van Bloois NL ACU
Hans van der Molen NL AUCS
Ronald van der Pol NL SURFnet
Stef Van Dessel BE UUNET Belgium
Bert van Hogeloon NL AT&T Unisource
Mourad Veeneman NL A2000/Cable Television & Telecom.
Egon Verharen NL SURFnet
Ruediger Volk DE Deutsche Telekom AG
Michele VOLPE IT Telecom Italia
Sabrina Waschke EU RIPE NCC
Thomas Weigel DE o.tel.o communications GmbH
Fredrik Widell SE Global One Services
Rene Wilhelm EU RIPE NCC
Els Willems EU RIPE NCC
Lee Wilmot EU RIPE NCC
Gerhard Winkler AT Vienna University Computer Center / A COnet
Gerald Winters US Merit Network Inc.
Roland Wintershoven NL Unisource NL
Wilfried Woeber AT UniVie - ACOnet
Torsten Wollschlaeger DE CNS Communikationsnetzte Sued-W est GmbH&Co.KG
Alexis Yushin NL UUNET/Netherlands
Filip Zaludek CZ Cesnet
Zoltan Zsido HU Westel 900