You are here: Home > Participate > Meetings and Events > RIPE Meetings > RIPE 21 > Attendee List

Attendee List

Name Affiliation
Alessandro Berni ITnet S.p.A.
Andrea Borgato I.Net S.p.A.
Andrey Lazaryanz Yaroslavl State University
Anne Lord RIPE NCC
Antonio Blasco Bonito GARR-NIS
Antonio Bosco ENEA
Balazs Martos HUNGARNET
Benoit Grange INRIA, NIC France
Bernard Tuy RENATER
Bettina Kauth DFN
Bill Cessna IBM Global Network (Advantis)
Bruno Malaval TRANSPAC
Burkard Meyendriesch Deutsche Telekom Mobilfunk GmbH
Carmelo Notaro Istituto Superiore di Sanita
Christian Panigl UniVie, ACOnet
Claudia Battista INFN, Roma
Cliff Stanford Demon Internet Ltd
Cristina Ruggieri DS net
Damir Pobric UOII, Consorzio Pisa Ricerche
Daniel Karrenberg RIPE NCC
Daniele Vannozzi GARR-NIS
Dariusz Piotrowski NASK
David Kessens RIPE NCC
Dimitri Sidelnikov FREEnet
Dmitry Avdeyev Radio-MSU, Moscow State University
Edoardo Calia Politecnico di Torino
Elisabetta Ghermandi INFN, CNAF
Elise Gerich Merit Network, Inc.
Erik Olsson Telia Promotor
Erik-Jan Bos SURFnet bv
Fabrizio Pia CSI, Piemonte
Felipe Garcia Montesinos Servicom, S.A.
Francis Dupont INRIA
Franck Pradal France-Telecom
Geert Jan De Groot RIPE NCC
Gianfranco Pesce Agora telematica
Gianni Signa ITnet S.p.a.
Giordano Pezzoli IUnet S.p.A.
Giovanni Armanino GARR-NIS
Giuliana Tamorri GARR-NIS
Giuseppe Miotti INTESA Spa
Giuseppe Romano GARR-NIS
Graca Carvalho FCCN/RCCN
Gustavo Sanchez Servicom, S.A.
Hans Van Duijne Unisource
Havard Eidnes NORDUnet/Uninett
Ivan Maric CARNet, Croatian Academic & Research Network
Jan-Olof "Moon" Jemnemo Telia Integration
Jarmo Oksanen Telecom Finland
Jean-Michel Jouanigot CERN
Jean-Michel Planche OLEANE / PIPEX INTERNATIONAL
Jiri Orsag EUnet Czechia
Joy Marino ITnet S.p.A.
Joyce K. Reynolds Information Sciences Institute
Juergen Rauschenbach DFN
Keith Mitchell PIPEX
Kevin Hoadley ULCC/JANET
Klaus Landefeld Nacamar
Lars-Johan Liman Ebone NOC
Lefebvre Bernard FRANCE TELECOM
Lennart Blomstrom Telia Promotor
Loris Marcovati Sublink Network
Luca Gentili CINECA
Mandy Antoinette Demon Internet Ltd
Marc Pichon TRANSPAC/RAIN
Marco Poet INTESA S.p.A.
Maria Cristina Vistoli INFN, CNAF
Maria Rosa Giordani TIZETAnet, Tizeta Informatica
Maurizio Martinelli GARR-NIS
Maurizio Taffone ITnet S.p.A.
Michael Behringer DANTE
Michael D. Lyons EUnet Communications Services BV
Miguel A. Sanz RedIRIS
Mike Norris HEAnet
Mirjam Kuehne RIPE NCC
Nandor Horvath HUNGARNET
Nevenko Bartolincic CARNet, Croatian academic and research network
Nigel Titley BTnet
Oliver Smith Demon Internet Ltd
Paul Rolland OLEANE / PIPEX INTERNATIONAL
Peder Chr. Norgaard Telebit Communications A/S, Denmark
Pekka Isomaki Telecom Finland
Peter Streibelt IBM Eurocoordination, ST&E
Petr Mosnicka EUnet Czechia
Philippe Lubrano NIC France
Ramin Najmabadi Kia ULB
Roderik Muit RIPE NCC
Rüdiger Volk Deutsche Telekom AG
Ruzica Vukovic Fac. of Elect. Eng. & Computer Science
Sabine Dolderer DE-NIC
Sam E. Lutfallah Inconet Lebanon
Stefan Lacher EUNETCOM GmbH
Stephan Biesbroeck BELNET
Thomas Stalder SWITCH
Tibor Weis SANET Slovakia
Ugo Manfredi DS NET
Vaclav Novak CESNET
Valentina Morozova Yaroslavl State University
Valeria Rossi CILEA
Van Phuong Nguyen TRANSPAC
Vanni Pesci TIZETAnet, Tizeta Informatica
Wilfried Woeber VUCC/ACOnet
Willem Van Der Scheun SARA, St. Academisch Rekencentrum Amsterdam
Willi Huber SWITCH
William Tevie Network Computer Systems, Ghana