Attendee List

Last Name First Name Organisation Country
Aberg Markus Ericsson FI
Adamopoulos Yiorgos Technical Chamber of Greece GR
Ainsaar Tarmo EENet EE
Akkerhuis Jaap NLnet Labs NL
Al-Hassani Kassim Iraqi Telecommunications IQ
Aldridge James RIPE NCC
Andersson Loa Acreo AB SE
Arena Daniele NaMeX IT
Arena Simone TOP-IX IT
Arends Roy Nominet UK GB
Arkko Jari Ericsson FI
Atkins Peter UKERNA GB
Austein Rob ISC US
Baess Andreas DENIC eG DE
Bakker Steven AMS-IX NL
Bakker Niels AMS-IX NL
Barkov Konstantin JSC "VimpelCom" RU
Bartosiewicz Andrzej NASK PL
Baume Pierre Private NL
Becker Sebastian Deutsche Telekom AG DE
Bernard Laurent France Telecom Research & Develo FR
Beveridge Ivan Ticketmaster UK Ltd GB
Bhabuta Denesh Aexiomus Limited GB
Bicknell Leo ARIN US
Bidron Alain France Telecom FR
Bjerkeskaug Bjorn Telenor NO
Blackler Simon Krystal Solutions LLP GB
Blokzijl Rob RIPE Chair
Blunk Larry Merit Network, Inc. US
Bohlin Einar ARIN US
Boogman Jan Swisscom IP-Plus CH
Boswinkel Bart ICANN NL
Boumans Jos RIPE NCC
Bush Randy IIJ US
Cardone Luca TOP-IX IT
Carminé Franck France Telecom - Opentransit FR
Carr Brett RIPE NCC
Cavelius Joschka infoserve GmbH DE
Chomyn Josef M-SOFT, spol. s r.o. CZ
Christenesn Tim ARIN US
Colitti Lorenzo Google IE
Cox Richard The Spamhaus Project GB
Craine John ICANN
Cremer Tobias Cable&Wireless DE
Cunnane Danielle RIPE NCC
Damas Joao Internet Systems Consortium ES
de la Haye Andrew RIPE NCC
de Ruig Jochem RIPE NCC
Dean Maurice Google Inc. US
Debyser Geert DNS BE BE
Dickinson Sam APNIC AU
Dickinson John Nominet UK GB
Doering Gert SpaceNet AG DE
Dranse Mark RIPE NCC
Dumitrache Mihail ICI RO
Durand Jerome RENATER FR
Durand Alain Comcast US
Dykes Sandra Southwest Research Institute US
Eberlein Gunnar Amadeus Data Processing GmbH DE
Ebert Andreas MANDA DE
Einama Kaido Presshouse OÜ EE
Eriksson Anna TDC Song AB SE
Evans Rob UKERNA GB
Fältström Patrik Cisco SE
Filip Ondrej CZ.NIC CZ
Fletcher Chris LINX GB
Fuller Vince Cisco Systems US
Galikova Tereza Ministry of Informatics CZ
Garcia Fernando Tecnocom Telecom y Energia ES
Giannopoulos Art Cogent Communications US
Gillet Vincent France Telecom - Opentransit FR
Gilmore Patrick Akamai Technologies US
Gördén Bengt Royal Institute of Technology SE
Graat John SIDN NL
Greipsland Jarle UNINETT NO
Haapala Kaisa CSC/Funet FI
Haaranen Jarmo TDC Song Oy FI
Haberler Michael nic.at AT
Hain Tony Cisco US
Halkurd Shwan US Embassy Baghdad IRMO Communcations IQ
Hankins Greg Force10 Networks US
Hannigan Martin ARIN US
Hargrave Will LONAP Ltd GB
Harvey Richard TBD Networks US
Häll Maria Government Offices of Sweden SE
Heller Phillip Level 3 Communications US
Hjorth Bargisen Nina TELE DANMARK DK
Hotta Hiro JPRS JP
Hughes Mike London Internet Exchange Ltd. GB
Huston Geoff APNIC AU
Hutty Malcolm LINX - London Internet Exchange GB
Hyrka Nick RIPE NCC
Ihler Hermann Deutsche Telekom AG DE
Ihren Johan Autonomica SE
Jansen Jelte NLnet Labs NL
Janssen Peter DNS-Belgium BE
Järnefelt Mirka Ministry of Transport and Commun FI
Järve Silver Zone Media EE
Jasinski Zbigniew NASK PL
Jermak Jakub Centrum Komputerowe Pol. Sl. PL
Jetten Raymond Saunalahden Serveri Oy FI
Jürgens Ardi Zone Media EE
Kaeo Merike Double Shot Security US
Kammer Juergen eurodata GmbH & Co. KG DE
Kanis Rumy RIPE NCC
Karlsson Bror Erik Vaasan Laanin Puhelin OY FI
Karrenberg Daniel RIPE NCC
Kasiulionis Gintaras Init Corp. LT
Kask Armin Televorgu AS EE
Keegan Sandra University of Edinburgh GB
Kent Stephen BBN Technologies US
Kessens David Nokia Siemens Networks US
Kilkkila Sami FICORA FI
Kimura Taiji JPNIC JP
Kisteleki Robert RIPE NCC
Klicki Tomasz ICM, Warsaw University PL
Knight Dave Afilias Limited NL
Koch Petra pbk2 GmbH&Co. KG DE
Koch Peter DENIC eG DE
Kolkman Olaf Olaf Kolkman NL
Kontrimas Andrius Init Corporation LT
Kosters Mark VeriSign US
Kraav Mihkel EENet EE
Krönung Bernhard DE-CIX DE
Krsek Michal private CZ
Kryl Jan CZ.NIC CZ
Kuettner Tobias Tiscali International Network B. DE
Kvandahl Thor-Henrik Telenor Business Solutions AS NO
Laforsch Frank Force10 Networks DE
Larson Matt VeriSign, Inc. US
Larsson Magnus Gävle Energi AB SE
Lautenschlaeger Thomas DBD Deutsche Breitband Dienste GmbH DE
Lehtinen Kalle Elisa Oyj FI
Lendl Otmar nic.at AT
Lewis Edward NeuStar US
Liman Lars-Johan NETNOD Internet Exchange SE
Lindqvist Kurtis Netnod Internet Exchange Ab SE
Litvinovits Dmitri Baltic Broadband AS EE
Lönn Einar .SE SE
Loomans Robert APNIC AU
Luciani Flavio Caspur IT
Luconi Trombacchi Lorenzo Consiglio Nazionale delle Ricerc IT
Macek Michael CZ.NIC, z.s.p.o. CZ
Maemura Akinori Japan Network Information Center JP
Magrassi Mauro MIX - Milan Internet eXchange IT
Manning Bill ARIN US
Martelli Edoardo CERN - European Organization for CH
Martin-Legene Robert DK Hostmaster A/S DK
Martinaz Monica TELEFONICA International Wholesale Serv. ES
Martinelli Maurizio Consiglio Nazionale delle Ricerc IT
Martos Balazs ISZT Kht (NCC of Hungarian ISPs) HU
Mascini Cara AMS-IX NL
Matsuzaki Yoshinobu IIJ JP
McFadden Mark BT Group US
McKay Fearghas Forthview GB
McLaren Donna APNIC AU
Meikle Ian Nominet UK GB
Menard Tanguy TELIASONERA IC FR
Meynell Kevin TERENA NL
Michaelson George APNIC AU
Miserocchi Manfredo Warinet Global Services SA CH
Mitchell Keith ISC US
Morandini Simone MIX - Milan Internet eXchange IT
Narvestad Torunn Telenor Nordic NO
Neggers Kees RIPE NCC Executive Board NL
Neis Ingo eurodata GmbH & Co. KG DE
Neuckens Marc Belgacom BE
Nilsson Måns KTHNOC/Sunet SE
Nipper Arnold DE-CIX Management GmbH DE
Nisbet Brian HEAnet IE
Nobile Leslie ARIN US
Nordling Olof ICANN BE
Norton William B. Equinix, Inc. US
O'Meany Monica Hurricane Electric GB
O'Reilly Niall University College Dublin IE
Okutani Izumi JPNIC JP
Olsen Carl Autonomica AB SE
Oppedisano Roberto Infracom Italia S.p.A. IT
Orlowski Frank P DE-CIX Management GmbH DE
Ornberg Eva TeliaSonera AB SE
Osuchowski Adam Centrum Komputerowe Pol. Sl. PL
Otero Marco Telefonica Wholesale ES
Paananen Juha Setera Oy FI
Pace Gianluca Telecom Italia IT
Palet Martinez Jordi Consulintel ES
Panigl Christian UniVie / ACOnet / VIX AT
Papageorgiou Spiros National Technical Univ Athens GR
Paredes Flor RIPE NCC
Parodi Marcel SWITCH CH
Patel Hitesh Abovenet Communications Europe Ltd GB
Pawlik Axel RIPE NCC
Pedro Cerezo Juan BT Spain ES
Perry Roland RIPE NCC
Peterson Sheila Switch and Data US
Peterson Mike Level3 Communcations US
Plzak Raymond ARIN US
Pohjolainen Leila CSC-Tieteellinen laskenta Oy FI
Porjamo Timo CSC / FUNET FI
Radovcic Serge Euro-IX NL
Ranjan Bharat Microsoft US
Rastas Kristian TeliaSonera Finland Oyj FI
Refice Tiziana RIPE NCC
Reid Jim RIPE NCC Executive Board
Reis Philipp Deutsche Telekom AG DE
Rendek Paul RIPE NCC
Richter Andreas Arcor AG & Co KG DE
Riddle Brian RIPE NCC
Riley David Microsoft US
Robachevsky Andrei RIPE NCC
Roelofs Harrie SIDN NL
Rojoa Hisham AfriNIC MU
Romashova Natalya JSC "VimpelCom" RU
Rosell Niclas .SE SE
Rydlinge Lars Gavle Energi AB SE
Saarinen Matti University of Helsinki FI
Safarik Petr Telefonica O2 Slovakia s.r.o. CZ
Sandu Ionut ICI RO
Sanghani Bijal FLAG Telecom GB
Santcroos Mark NLnet Labs NL
Sanz Marcos DENIC eG DE
Sato Shinta Japan Registry Services Co.,Ltd. JP
Schenstrom Jessica TeliaSonera AB SE
Schiefner Carsten Deutsche Telekom AG DE
Schiller Heather ARIN US
Schmid Thomas DFN Verein DE
Scudder John Juniper Networks US
Seignette Jacqueline RIPE NCC Lawyer
Shields Michael Google US
Shklyaev Vadim CPMS, Ltd. RU
Siebrands Sönke DBD Deutsche Breitband Dienste GmbH DE
Silva Noelia Telefonica Wholesale ES
Simon Franck RENATER FR
Simonaitis Tomas LITNET LT
Sitterli Sabine Akamai International B.V. DE
Snowhorn Josh Terremark - NAP of the Americas US
Souissi Mohsen AFNIC FR
Souter John London Internet Exchange GB
Steenman Henk AMS-IX NL
Steffann Sander Computel Standby BV NL
Stephenson Gregg RIPE NCC
Strabel Christoph DENIC eG DE
Strzyzewski Piotr Centrum Komputerowe Pol. Sl. PL
Sullivan Andrew Afilias CA
Suonsivu Heikki Backbone Networks Europe FI
Sury Ondrej CZ.NIC, z.s.p.o. CZ
Svacha Milan NIX.CZ CZ
Talir Jaromir CZ.NIC CZ
Taylor John Glimmerglass GB
Theurl Michael kyberna AG LI
Tierie Johanna NIKHEF NL
Tigerschiold Magnus Kungliga Tekniska Hogskolan SE
Tikan Tarko Starman AS EE
Tillotson Rodney JANET-CERT GB
Titley Nigel RIPE NCC Executive Board UK
Torppa Jarkko Elisa OYJ FI
Townsley Mark Cisco Systems FR
Toyama Katsuyasu NTT JP
Tremmel Wolfgang DE-CIX Management GmbH DE
Tulyev Max NetAssist LLC UA
Uijterwaal Henk RIPE NCC
Unruh Rene Level 3 Communications DE
Valdez German LACNIC UY
Valutis Vytautas Init Corp. LT
van Deurzen Paul NIKHEF NL
van Mook Remco Virtu Secure Webservices B.V. NL
van Straten Carel The Spamhaus Project GB
Varnai Irina Magyar Telekom HU
Veelma Marko Linxtelecom Estonia OY EE
Vegoda Leo ICANN NL
Verd Brad VeriSign, Inc US
Verschuren Antoin SIDN NL
Vest Tom RIPE NCC
Vischer Andreas Deutsche Telekom AG DE
Vlaar Paul ISC NL
Vogt Christian Ericsson FI
Volk Ruediger Deutsche Telekom T-Com DE
Ward David Cisco US
Whitney Randy UUNET / Verizon Business US
Wilcox Stephen Renesys US
Wilhelm Rene RIPE NCC
Wilson Dave HEAnet IE
Wilson Paul APNIC AU
Winkler Gerhard Vienna University AT
Witteman Job AMS-IX NL
Witten Brian Symantec UM
Wittkemper Andreas Verizon Deutschland GmbH DE
Woeber Wilfried ACONET AT
Woodcock Bill Packet Clearing House US
Yilmaz Filiz RIPE NCC
Yule Richard London Internet Exchange Ltd. GB
Zarouali Rachid AFNIC FR
Zsako Janos RIPE NCC Executive Board HU
Zuleger Holger Arcor AG & Co KG DE
Zumdick Udo Deutsche Telekom AG T-Com Z TE DE