Attendee List

The following people registered to attend the meeting. The last list update was on 31/05/04.

SurnameNameCountryAffiliation
Aaldering Dave NL Virtu Secure Webservices
Adejuwon Adesanya NG PRIVATE
Aggarwal Rahul US Juniper Networks
Akkerhuis Jaap NL SIDN
Akplogan Adiel MU AfriNIC
Allen Rob
RIPE NCC
Antoine Joseph Junior Tonye CM CAMTEL
Apted Emma UK PSINet UK Ltd
Arano Takashi JP Intec NetCore, Inc.
Arena Daniele IT NaMeX
Arslan Zeynep TR Turk telekom
Austin Lucky NG PRIVATE
Baess Andreas DE DENIC e.G.
Baloo Jaya NL CISSP CCNP
Barton Doug US ICANN
Bartosiewicz Andrzej PL NASK
Beca Raimundo CL LACNIC
Bender John US Connexion by Boeing
Berisha Sabri NL BIT BV
Beygu Tankut TR Turk telekom
Beylier Laurent FR Private (Neuf telecom)
Bidron Alain FR France Telecom
Bik Alex NL BIT BV
Blokzijl Rob NL RIPE Chair
Blunk Larry US Merit Network, Inc.
Borgato Andrea IT I.NET S.p.A.
Bowman Donald A. US Connexion
Bretherick Emma
RIPE NCC
Bridge Philip UK Orange UK
Burgers Patrick NL Level 3 Communications
Bush Randy EA IIJ
Campbell Bruce
RIPE NCC
Carlson Richard US Internet2
Centanni Erin US ARIN
Chapin Lyman US Interisle
Chapuis André CH Swisscom IP+
Chomyn Josef CZ NIX.CZ
Claffy Kimberly US CAIDA/SDSC/UCSD
Colley Oscar Kwasi GH TOWERS COMPLEX LTD.
Collier Quin UK BT
Cosin Maria Isabel ES RED.ES / REDIRIS
Cremer Tobias DE Cable&Wireless
Crocker Steve US Shinkuro
Curran John US ARIN
Daigle Leslie US VeriSign
Daly Conor IE IEDR
Damas Joao EU ISC
David Neau FR Private Francete telecom
Davies Kim AU CENTR
de Haan Thomas NL Economic Affair/Telecoms
de Jong Ramon NL SARA
de Kooter Ruud
RIPE NCC
de Ruig Jochem
RIPE NCC
Delvaux Antoine BE BELNET
Donker Remco NL UUNET/MCI
Dougall Nathalie
RIPE NCC
Dunayevich Julian AR LACNIC
Döring Gert DE SpaceNet AG
Earls John AU KPMG
Echeberría Raúl UY LACNIC
Ericsson Rabete Eva SE TeliaSonera
Etolin Ilpo FI Song Networks Oy
Evans John UK Cisco
Evans Vanessa UK LINX
Filip Ondrej CZ CZ.NIC
Fimpler Detlef GE Tyco Telecommunication
Fletcher Chris UK Linx
Forsiuk Tetiana UA Golden Telecom LLC
Freedman David UK Claranet UK
Friacas Carlos PT FCCN
Fuchsova Regina CZ Private
Fältström Patrik SE Cisco
Garcia Lopez Marta ES Telefonica International
Giannopoulos Art US Cogent
Gibson Sheila GH Private
Gieben Miek NL NLnet Labs
Gijzen Sandra
RIPE NCC
Gillet Vincent FR France Telecom Opentransit
Glaser Hartmut EU LACNIC
Gous Alan US Cariden
Greipsland Jarle NO UNINETT
Greisen Frode EU RIPE NCC Executive Board
Grohmann Thomas DE E-Plus Mobilfunk
Grotterod Steinar NO Active isp
Gudmundsson Jon IS Icelandic Banks DataCentre
Guillemin Patrick FR ETSI
Hackmann Stephan DE Deutsche Telekom AG
Hahn Christian DE T-Systems
Hall Chris UK Highwayman
Hana Burim YU Post and Telecom of Kosova
Hanski Lotta SE Ericsson
Hansson Håkan SE Telenor AB
Hawkins Jenny GB UKERNA
Hehanussa Dimitri NL SARA Reken- en Netwerkdien
Heiliger Justin DE Deutsche Telekom T-Com
Heinze Chris DE CCN
Hellemink Frank NL UPC Distribution Services
Hogewoning Marco NL Demon Internet/Thus PLC
Holen Hans Petter NO Tiscali
Horrocks John UK DTI
Hughes Mike UK London Internet Exchange
Huston Geoff AU TELSTRA
Hyrka Nick
RIPE NCC
Ihrén Johan SE AutonomicaA
Ivezic Stjepko HR SRCE
Jankok Lucio NL gemeente den haag
Jansen Jelte NL NLnet Labs
Jansen Peter US Savvis Communications
Jauk Avgust SI ARNES
Jewth Dennis UK XchangePoint Europe
Jimenez Mendano Juan Manuel ES Telefonica
Kalma Paul CH CSG / CANA
Kane Paul M UK InOne.net
Kanis Rumy EU RIPE NCC
Karoliussen Kenneth NO Active ISP ASA
Karrenberg Daniel
RIPE NCC
Kernen Thomas CH SIG
Keronen Aki FI EUnet Finland
Kessens David US Nokia
Kieber Ulf DE Global Access, Inc.
Kiermayr Ulrich AT UniVie - ZID
Koch Peter DE Universität Bielefeld
Koopal Andre EU MCI
Kruse Megan US ARIN
Krzesniak Pawel PL NASK
Kuehne Mirjam EU ISOC
Kvandahl Thor Henrik NO Telenor
Kytölaakso Pekka FI CSC
Laterveer Rowald NL Gemeente Den Haag
Lauwigi Joerg DE E-Plus Mobilfunk
Leach Dom GB Energis
Lee Louis US Equinix, Inc.
Leemker Dom NL Global Voice Networks
Leinen Simon CH SWITCH
Lennox Gordon EU European Commission
Leurs Gerard
RIPE NCC
Lewis Darrel US Cisco
Lichtwald Götz DE University of Karlsruhe
Lindgreen Ted NL NLnet Labs
Lindgren Joel SE NIC-SE Network Information
Lindqvist Kurtis SE Netnod Internet Exchange
Lindqvist Stefan SE NIC-SE Network Information
Lohse Kim DK Danish Broadband a/s
Lorenzo Francisco ES Telefónica
Luck Sascha IE Eirconnect
Lutke Schipholt Glenn NL Gemeente Den Haag
Lähteenmäki Jarno FI Finnet Com
Macek Michael CZ GTS Central Europe
Madaio Emilio IT NaMeX
Mader Sabine
RIPE NCC
Maennel Olaf DE TU-München
Malone David IE CNRI, DIT
Manning William US USC/ISI
Manojlovic Vesna EU RIPE NCC
Manojlovic Vesna
RIPE NCC
Marce Olivier FR Alcatel
Marcus Scott US GMFus
Marelli Giovanni IT Wind Telecomunicazioni Spa
Marsalek Tomas CZ CZ.NIC, z.s.p.o.
Martel Regina DE Deutsche Telekom AG
Martelli Edoardo CH CERN
Martin-Legene Robert DK DK Hostmaster
Martinez Quero Monica ES Telefonica International
Mascini Cara NL AMS-IX
Mc Dermott Martin DE Cable and Wireless
McGinnis Tim
RIPE NCC
McGuinness Eamonn EU RIPE NCC
Mckay Fearghas GB Private
Mckinlay Mo UK InOne.net
Mclane Mally UK JANET-CERT
Mcnocher Joe UK JANET-Ops
Meidell Camilla
RIPE NCC
Meikle Ian GB Nominet UK
Miloshevic Desiree IR Afilias Ltd
Miserocchi Manfredo EU RIPE NCC Executive Board
Mitchell Keith UK XchangePoint
Moore Andrew UK University of Cambridge
Moroni Paolo CH CERN
Mulholland Andrew GB bash.sh ltd
Mullally Ronan UK XchangePoint
Narvestad Torunn NO Telenor Networks
Neggers Kees EU RIPE NCC Executive Board
Newton Andrew US VeriSign
Nilsson Måns SE KTHNOC
Nisbet Brian IE HEAnet
Noah Luc Marie Roger CM CAMTEL
Nobile Leslie US ARIN
Olaywan Ahmad FR 9 Telecom
Oppedisano Roberto IT Infracom Italia S.p.A:
Orlowski Frank P. US Deutsche Telekom T-Systems
Osvaldsson Olafur IS ISNIC
Palet Jordi ES Consulintel
Papageorgiou Spiridon GR NTUA
Park Kihong US Purdue University
Paulite Arth AU APNIC
Pawlik Axel
RIPE NCC
Peirens Bart BE Belgacom
Peszkowska Agata
RIPE NCC
Peterson Sheila US Switch and Data
Pijnenburg Arjen NL Teurlings Kabeltelevisie
Plzak Ray EU ARIN
Radovcic Serge EU Euro-IX
Raijer Niels NL Private
Rastas Kristian FI Sonera Carrier Networks
Reid Jim SD Nominet
Rendek Paul
RIPE NCC
Revin Oleg UA Ukrainian Mobile Comms UMC
Rice James GB Jump Networks
Rivero Adriana UY LACNIC
Robachevsky Andrei
RIPE NCC
Rombouts Peter NL Teurlings Kabeltelevisie b
Rose Scott US NIST
Roseman Barbara US ICANN
Rousson George GB Interoute Telecomms
Rudigier Rainer AT Teleport
Sanghani Bijal UK FLAG Telecom
Sanz Marcos DE DENIC eG
Satrapa Pavel CZ CESNET
Schenker Rolf CH Swisscom AG, Bern
Schenstrom Jessica SE TeliaSonera
Schiefner Carsten
RIPE NCC
Schmid Ulrich CH SWITCH
Schmidt Bernhard DE IABG mbH
Schroder Bettina
RIPE NCC
Schultheis Stefan AT eTel Austria AG
Schulze-Boeing Ulrich DE MCI
Schwabe Thomas DE TU Muenchen
Shaw Damien GB UKERNA / JANET
Shema Fatos YU Post and Telecom of Kosova
Siganos Georgos US U.C. Riverside
Sisson Geoffrey GB Nominet UK
Smith Bill DE IXEurope
Soininen Jonne FI Nokia
Solano Mendez Mar ES Telefonica International
Solari Stephane FR LDCOM
Spelde Geert-Jan NL Level 3 Communications
Spratley Dominic EU RIPE NCC
Steenman Henk NL AMS-IX
Steenman Ina NL SARA Reken- en Netwerkdien
Steffann Sander NL www.nederland.net
Storm Ørnulf NO Norwegian Telcom Authority
Straatsburg Bob NL Global Voice Networks
Streater Tim GB DANTE
Strunz-Kroll Michael DE Lambdanet
Sturzenegger Mischa DE IXEurope
Svecova Marketa CZ private
Tian Bo NL SARA
Tierie Johanna NL NIKHEF
Tillotson Rodney UK JANET-CERT
Titley Nigel EU RIPE NCC Executive Board
Tkachenko Svetlana UA Private
Torppa Jarkko FI Elisa Oyj
Trabinski Lukasz PL ATM S.A.
Tran Son AU APNIC
Troyer Eric US Switch and Data
Tudor Alexander US Agilent Labs
Tuy Bernard FR Renater
Uijterwaal Henk
RIPE NCC
Valdez German MX LACNIC
Valsami Anna GR Hellas Online
van beijnum Iljitsch NL Private
van der Berg Rudolf NL Economic Affair/Telecoms
van der Reijden Jeroen NL SARA
van Mook Remco NL Virtu Secure Webservices
van Pelt Pim NL BIT BV
Vastenburg Bart NL SIDN
Vegoda Leo
RIPE NCC
Vick Justine IE Microsoft
Vieira Nuno PT NFSI-SOLVOCOES Internet
Vijn Arien NL AMS-IX
Vohra Javed GB Abovenet
Volk Ruediger DE Deutsche Telecom
Vyskocil Martin AT Telekom Austria AG
Völker Hendrik EU MCI
Walter Uwe DE University of Karlsruhe
Ward David US Cisco
Wegrzynowicz Patrycja PL NASK
Weiler Samuel US SPARTA
Wells Shannon EU RIPE NCC
Wenzel Zita EA NATO
Wijayatunga Champika AU APNIC
Wilcox Stephen UK Telecomplete
Wilson Dave IE HEAnet
Wilson Paul AU APNIC
Winter Martin US Cisco Systems
Witteman Job NL AMS-IX
Wittkemper Andreas DE MCI
Woeber Wilfried AT UniVie - ACOnet
Woodcock Bill US Packet Clearing House
Woolf Suzanne US ISC
Yilmaz Filiz EU RIPE NCC
Zakharov Rodion UA Ukrainian Mobile Comms UMC
Zsako Janos EU RIPE NCC Executive Board
Østlyngen Erik Pihl NO UNINETT