Attendee List

The following people registered to attend the meeting. The last list update was on 16/05/03.

SurnameNameCountryAffiliation
Aarnes Atle NO NPT
Akkerhuis Jaap NL SIDN
Al Balooshi Saleem AE Emirates Telecom Corp
Al Shamsi Sultan AE Emirates Telecom Corp
Andersson Ann-Catherine SE TeliaSonera Sweden
Antao Tiago EU RIPE NCC
Arano Takashi JP Intec NetCore, Inc.
Arena Daniele IT NaMeX
Avi Rene AT EUnet Austria
Bagnulo Marcelo ES uc3m
Baker Jeffrey US E.P.Net
Bakker Niels NL AMS-IX B.V.
Bakunas Carrie US Chagres Technologies
Bandeh Ebrima GM GAMTEL
Barbagallo Gabriele IT CASPUR
Bartosiewicz Andrzej PL NASK
Bassi Alessandro US LoCI - Univ of Tennessee
Beaumont David US Cable & Wireless Global
Behringer Michael ES Cisco
Beveridge Ivan GB Granada plc
Bhabuta Denesh GB Aexiomus Limited
Bidron Alain FR France Telecom
Blokzijl Rob EU RIPE Chair
Blunk Larry US Merit Network
Bonaparte Asquith UK MFN
Bono Thierry FR RENATER
Borgato Andrea IT I.NET S.p.A.
Bovio Daniele EU RIPE NCC Executive Board
Breitenberger Mirko IT Brennercom SPA
Bretherick Emma EU RIPE NCC
Breuer Ilona DE Deutsche Telekom AG NAN552
Brownlee Nevil US CAIDA
Buerkle Sara DE Saarland University
Bush Randy EA IIJ
Cambell Bruce EU RIPE NCC
Casalegno Andrea IT CSI - PIEMONTE
Chapuis André CH Swisscom IP-Plus
Chomyn Josef CZ NIX.CZ
Ciuperca Victor RO ICI - Bucharest .ro TLD
Claffy Kimberly US CAIDA
Cobley Laura EU RIPE NCC
Collier Quin UK BTexact Technologies
Coltekin Arife EU RIPE NCC
Cords Dagmar DE University Frankfurt/M.
Cortes Monica EU RIPE NCC
Cosin Maribel ES RedIRIS
Crain John US ICANN
Cubinek David CZ Eurotel Praha
D'Alu Stephane FR AFNIC
D'Hertog Pieterjan BE Belgacom ANS/EIS
Da Silva Ron US AOL Time Warner, Inc
Daigle Leslie US VeriSign
Daltrey Steve DE Telecity
Damas Joao EU ISC
Davies Kim AU CENTR
de Ruig Jochem EU RIPE NCC
Dean Maurice EU Global Crossing
Delmoitie Pascal BE BELGACOM
Delvaux Antoine BE BELNET
Demchenko Yuri NL NLnet Labs
Derijnck Wim BE Belnet
Diegelmann Jan DE n@work Internet GmbH
Dranse Mark GB Demon Internet
Dubajic Sekulic Gordana YU TELEKOM SRBIJA
Dupont Francis FR ENST Bretagne
Döring Gert DE SpaceNet AG
Earls John AU KPMG
Emptage Peter UK Cisco Systems
Ericsson Rabete Eva SE TeliaSonera Sweden
Eriksson Thomas SE TELIA SONERA
Esteban Benet Juan José SP Telefónica de España
Evans Vanessa UK LINX
Farmanov Faig AZ IntraNS
Feldmann Anja DE TU Munich
Felgenhauer Dietrich DE T-Systems
Fletcher Chris UK LINX
Fragoso Carlos SP CESCA
Franberg Osten SE Ericsson
Frazão Pedro PT KPNqwest Portugal
Fritz Thomas AT Teleport Consulting
Fuentes Antonio SP Telefonica de España
Fältström Patrik SE Cisco
Gallo Marco IT GARR
Gandia Maria Isabel ES CESCA
Garcia Fernandez Fernando ES Eurocomercial I&C
Gascó Carles ES Caja de Arquitectos
Gillet Vincent FR Opentransit-France Telecom
Giuffrida Davide IT Bipop-Carire Spa
Glaser Hartmut BR LACNIC
Goretti Maurizio ITALY CASPUR
Gracia Lopez Marta ES Telefonica
Greipsland Jarle NO UNINETT
Greisen Frode EU RIPE NCC Executive Board
Grøtterød Steinar NO Active ISP ASA
Gudmundsson Jon IS Icelandic Banks Data Centr
Gutierrez Victoria ES BT Global Services
Gutknecht Robert DE Ision GmbH
Haberler Michael AT IPA
Hagen Jochen NL KPN/EUROWINGS
Hahn Christian DE T-Systems
Hain Tony US Cisco Systems
Hanski Lotta SE Ericsson GIS
Hayes Keith GB MFN
Hernández Azucena ES Telefonica
Hogewoning Marco NL Demon Internet
Holmes Tony UK BTexact Technologies
Hopponen Timo FI Kuopio Telephone PLC
Horrocks Stephanie GB MaNAP
Hughes Mike GB LINX
Huston Geoff AU Telstra
Hyrka Nick EU RIPE NCC
Invernizzi Fabrizio IT Telecom Italia LAB
Izquierdo García Felix SP Acens Technologies, S.A.
Jain Yogi US Cable & Wireless
Jaume Rajaonia Sabine FR RENATER
Johannessen Tore NO Basefarm AS
Jones Keith GB Cisco Systems
Julia Mariano ES Iber-X
Juutilainen Tomi FI Song Networks
Kaagh-Larsen Flemming DK Danske Bank
Kapatsoulias John GR Vodafone Panafon
Karger Helmut CH Swisscom Fixnet AG
Karlsson Bror Erik FI Vaasan Laanin Puhelin Oy
Karrenberg Daniel EU RIPE NCC
Kaustinen Johan FI Vaasan Laanin Puhelin Oy
Kawinski Wojciech PL Telekomunikacja Kolejowa
Kern Edward US Cisco
Kerr Shane EU RIPE NCC
Kessens David US Nokia
Kiermayr Ulrich AT UniVie - ACOnet
Kjaergaard Ole DK UNI-C
Knight Dave EU RIPE NCC
Kolkman Olaf EY RIPE NCC
Kraupa Ingo DE noris network AG
Kropacova Andrea CZ CESNET z.s.p.o.
Krsek Michal CZ Private
Krzesniak Pawel PL NASK
Kuettner Tobias DE Tiscali
Kugler Felix CH SWITCH
Kulistak Marcel CZ GTS CZECH, a.s.
Kvandahl Thor-Hendrik NO TELENOR
Labanti Matheo IT MIX s.r.l.
Labzin Vyacheslav UA UMC
Laihinen Sarianne FI Song Networks
Larsson Magnus SE Swedish Armed Forces
Lendl Otmar AT nic.at
Levigneron Vincent FR AFNIC
Lewis Edward US ARIN
Libouban Christine FR CINES
Liman Lars-Johan SE Autonomica AB
Lindqvist Kurtis SE Netnod Internet Exchange
Lister Robert GB London Internet Exchange
Lopez Garcia Alfonso ES NEXICA
Lorenzo Francisco SP Telefónica
Lorga Pedro PT FCCN
Lowe Timothy EU RIPE NCC
Luckett Alison UK UKERNA
Luconi Trombacchi Lorenzo IT IIT-CNR
Macek Michael CZ CZNIC z.s.p.o.
Mader Sabine EU RIPE NCC
Madsen Håkan SE Swedish Armed Forces
Maennel Olaf DE TU Munich
Malone David IE CNRI
Marchal Nicolas FR LinkByNet
Maric Branimir HR HT
Marques Pedro US Juniper Networks, Inc.
Marsalek Tomas CZ CZ.NIC
Martinez José DE Global Access
Martinez Quero Monica ES Telefonica
Martos Balazs HU ISZT Kht (Council of ISPs)
Masneri Dario IT Bipop-Carire Spa
Matic Mirta HR HT
McDermott Dominic UK MFN
Mcfadden Mark US ASO Address Council
Mckay Fearghas UK Private
Mcnocher Joe UK ULCC
Mehringer Wilson CH Cablecom GmbH
Meikle Ian UK Nominet UK
Merl Helmut DE T-Systems International
Meulenkamp Arno EU RIPE NCC
Michaelson George AU APNIC
Mihaylov Svetoslav BE Belgacom Mobile SA
Mills Peter UK Internet Facilitators Ltd
Miloshevic Desiree UK Afilias
Miserocchi Manfredo EU RIPE NCC Executive Board
Mitchell Keith UK XchangePoint
Mohr Christoph DE BelWü/Stuttgart University
Morales Sergi ES NEXICA
Morishita Yasuhiro JP JPRS
Moroni Paolo CH CERN
Murphy Niall IE Enigma Consulting Ltd
Narayan Harsha EU Guest
Narvestad Torunn NO Telenor Networks AS
Neggers Kees EU RIPE NCC Executive Board
Newton Andrew US VeriSign
Ng James US Cisco Systems, Inc.
Nielsen Oluf DK Danske Bank
Nipper Arnold DE DE-CIX
Nobile Leslie US ARIN
Norton William B. US Equinix
Oppedisano Roberto IT Serenissima Infracom S.p.A
Paananen Juha FI RSL Com Finland
Panigl Christian AT UniVie - ACOnet - VIX
Paolini Gabriella IT GARR
Parals Caterina SP CESCA
Pawlik Axel EU RIPE NCC
Peirens Bart BE Private
Pereira Jose PT KPNQwest Portugal
Peszkowska Agata EU RIPE NCC
Petuschak Mike EU RIPE NCC
Pihl Østlyngen Erik NO Uninett
Plzak Ray US ARIN
Porjamo Timo FI CSC / FUNET
Portworsnick Mike DE AOL Germany
Potts Steven GB mfn
Raad Alexa US Verisign
Radovcic Serge NL EURO-IX
Raghoebarsing Asha EU RIPE NCC
Ram Guy US T-Systems
Ramkisoen An NL Demon Internet
Ranjan Bharat UK Microsoft Corp.
Rastas Kristian FI Sonera Carrier Networks
Raszuk Robert PL Cisco
Reid Jim SN Nominum
Rendek Paul EU RIPE NCC
Retana Alvaro US cisco Systems, Inc.
Rice James GB Interoute
Rissanen Panu FI Finnet
Robachevsky Andrei EU RIPE NCC
Rodrigues Angelo PT FCCN
Rose Julian GB Atlas Internet Ltd
Ross Olwen UK BRITISH TELECOM
Rudigier Rainer AT Teleport Consulting
Rudnicki Ryszard PL Telekomunikacja Kolejowa
Ruiz Maite ES CESCA
Ruokonen Vesa FI Finnet
Sada Enrico IT CSI - PIEMONTE
Safarik Petr CZ Eurotel Praha
Sanghani Bijal UK FLAG Telecom
Santcroos Mark EU RIPE NCC
Satrapa Pavel CZ CESNET z.s.p.o.
Schiefner Carsten EU RIPE NCC
Schmid Thomas DE DFN
Schmid Ulrich CH SWITCH
Schmidt Eric DE Deutsche Telekom AG NAN552
Schmitz Joachim DE AOL Inc
Schroeder Bettina EU RIPE NCC
Schwalm Gernot DE noris network AG
Scudder John US Cisco Systems
Serrano Laura ES RedIRIS
Shapira Bonny IL Riverhead Networks
Siciarek Maciej PL NASK
Sidhom Walid TN Agence Tunisienne Internet
Siering Kai DE Telefónica Deutschland
Sillanpää Jyri ES OneNet
Sisson Geoffrey GB Nominet UK
Skrzeczkowski Andrzej PL NASK
Smith Philip AP Cisco Systems Inc
Sokullu Mustafa TR OMURGA Data Communication
Sole Barbara IT Telecom Italia Sparkle
Souissi Mohsen FR AFNIC
Souter John UK LINX
Steenman Henk NL AMS-IX B.V.
Strunz-Kroll Michael DE Lamdanet Communications
Sturgess Scott BE Cisco Systems
Sugeno Akio US TELEHOUSE America
Suipéil Fergal IE UCD
Svecova Marketa CZ CE Com Czech
Taylor-Dolan Trish UK Taylor-Dolan Ass.Ltd
Teichtahl Marc NL Cisco
Tejedor Pepa EU RIPE NCC
Thornton Paul UK PRT Systems Ltd
Tierie Johanna NL NIKHEF
Tillotson Rodney UK JANET-CERT
Titley Nigel GB PacketExchange Ltd
Townsley Mark US Cisco Systems
Tramonte Angelo EU RIPE NCC
Tran Son AU APNIC
Tresanti Tiziano IT Brennercom SPA
Trickett Dave UK BT Group
Trinh Christian FR RENATER
Tudor Alexander US Agilent Labs
Tuy Bernard FR RENATER
Twomey Paul AU ICANN
Uijterwaal Henk EU RIPE NCC
Upadhaya Gaurab Raj NP npIX/PCH
V. Bornstaedt Falk DE T-Systems International
Valente Manuel EU RIPE NCC
Van Mook R. NL Ndix
van Opstal Michiel BE RealROOT NV
Vannozzi Daniele IT IIT-CNR
Vegoda Leo EU RIPE NCC
Venermo Hannu ES onenet
Verkaik Patrick US CAIDA
Vidal Iván ES UC3M
Vijn Arien EU AMS-IX
Vlaar Paul EU RIPE NCC
Vohra Javed GB MFN
Volk Ruediger DE Deutsche Telekom
Volpato Paolo IT Wind Telecomunicazioni SpA
Volz Rodney DE LF.net
Vyskocil Martin AT Telekom Austria AG
Wagner Thomas AT UTA Telekom AG
Walker Denis EU RIPE NCC
Walker Gian UK XchangePoint
Walker Steve ES Private
Walters Ian UK BT Group PLC
Ward David US Cisco
Whittaker Nick GB MaNAP
Williams Matthew EU RIPE NCC
Wilmot Sabrina EU RIPE NCC
Wilson Dave IE HEAnet
Wilson Paul AU APNIC
Winkler Gerhard AT University Vienna
Witteman Job NL AMS-IX B.V.
Wittkemper Andreas DE UUNET
Wobker Lawrence J US Cisco Systems
Woeber Wilfried AT UniVie - ACOnet
Woodcock Bill US PCH
Wylie Maureen US T-Systems International
Yakovenko Volodymyr UA UMC
Zizic Vesna YU TELEKOM SRBIJA
Zsako Janos EU RIPE NCC Executive Board